NIEUWS

Nederlandse jongens U18 pakken brons, jongens U20 veroveren zilver op het EK in Praag

De Europese kampioenschappen in Praag zijn voor Rugby Nederland uitgegroeid tot een toernooi om trots op te zijn. De jongens U18 pakten brons en de jongens U20 veroverden het zilver, waarmee beide teams bewezen dat Nederland steeds steviger meedraait in de internationale jeugdtop.

Foto: Anita Amelink

Jongens U18 tonen volwassenheid en veerkracht
De route van de jongens U18 begon met een zenuwslopende kwartfinale tegen Duitsland. In de openingswedstrijd trok Nederland met 18–16 aan het langste eind. Twee tries, twee penalty’s en een sterke slotfase maakten uiteindelijk het verschil in een duel waarin beide teams ook een gele kaart incasseerden.

In de halve finale bleek Spanje een maatje te groot. De Spanjaarden speelden met veel tempo en wonnen overtuigend, waarna Nederland in de finale voor de 3/4e plek nog één kans had om het toernooi met een medaille af te sluiten.

Die kans werd gegrepen. In de strijd om brons tegen gastland Tsjechië won Nederland met 26–15, in een wedstrijd die fysiek zwaar was en waarin de Oranje-ploeg meerdere keren moest schakelen. Lock Sjoerd Bakker opende de score met een korte, krachtige run door de Tsjechische defensie. Scrum-half Joren Buijs voegde daar een try aan toe, maar nog voor rust vocht Tsjechië zich terug tot 10–10.

Na de rust nam Nederland weer controle. Fly-half Tim Boers bouwde de voorsprong uit met drie penalty’s, terwijl Buijs zijn tweede try van de middag liet noteren. De marge bleef staan en daarmee eindigden de jongens U18 het toernooi met een bronzen medaille voor de tweede keer op rij.

Hoofdcoach Alex Chang verwoordde het na afloop treffend:
“Very proud of our young men! We stayed positive after the Spain game and managed to show our supporters what we are capable of producing. Very happy and proud to be walking away with a bronze medal!”

Jongens U20 imponeren en grijpen zilver
De jongens U20 begonnen voortvarend aan het toernooi. De 60–10 overwinning op Zwitserland in de kwartfinale legde meteen de basis voor een succesvolle campagne: negen tries, constante druk en een aanvalslijn die in hoog tempo en met variatie speelde. Mart Gerritsen beet de spits af met de eerste try en Toine Obiang Nguema zorgde met een hattrick voor een persoonlijk hoogtepunt, terwijl Siep Walta, Silver van Essen, Yanai Janssen en Adar Falan ook op het scoreformulier kwamen.

De halve finale tegen België groeide uit tot een van de meest spectaculaire wedstrijden van het toernooi. Nederland domineerde de eerste helft en bouwde via tries van onder anderen Silver van Essen en opnieuw Toine Obiang Nguema een 27–18 voorsprong op. Het sterke scrumwerk bleef een belangrijk wapen, vanuit die basis kon Oranje veldpositie en druk blijven creëren.

In de slotfase kantelde de wedstrijd volledig. Twee Nederlandse gele kaarten gaven België momentum. Een penalty try en een late Belgische try, inclusief conversie, zette de Belgen vlak voor tijd op voorsprong. Op de klok stond al bijna niets meer toen Nederland nog één kans had.

Uit een Belgische scrum op vijf meter van de Belgische lijn werd de tegenstander teruggedrukt en nummer acht Mark Brombacher wist de bal achter de lijn te drukken. De conversie ging net naast, waardoor het 32–32 werd en verlenging nodig was. In extra tijd dwong Nederland opnieuw een strafschop af na een dominante scrum. Fullback Ilan Vaasen nam de verantwoordelijkheid en zijn penalty zorgde voor de winnende drie punten en een 35–32 overwinning.

In de eindstrijd tegen Portugal kwam Nederland in de eerste helft zwaar onder druk te staan. De Portugese voorwaartsen zorgden voor drie tries en een 19–0 stand, voordat Nederland via een penalty de eerste punten noteerde. Na rust vocht Oranje zich terug: hooker Mart Gerritse scoorde twee keer en bracht de ploeg terug tot op twee punten verschil. Portugal maakte echter in de slotfase het verschil en won met 29–17. De jongens U20 keerden daarmee terug met een verdiende zilveren medaille.

Foto: Anita Amelink

Van Praag naar Amsterdam: doorstroom richting Delta
De prestaties in Praag sluiten naadloos aan bij de visie waarin Rugby Nederland de route van jeugd naar toprugby steeds sterker neerzet. Een concreet voorbeeld is Delta, de franchise die uitkomt in de Rugby Europe Super Cup. Op 6 december speelt Delta thuis tegen de Brussels Devils in het Nationaal Rugby Centrum Amsterdam.

In die Delta-selectie keren meerdere spelers terug die nu op het EK jongens U20 stonden: Milo Niggebrugge, Bram Roters, Ilan Vaasen en Pharel Leusink. Een mooie kans voor supporters om deze talenten mogelijk opnieuw te zien.

Koop je tickets nu op: https://rugby.nl/ticketshop/

Een toernooi om trots op te zijn
Bronzen medaille jongens U18. Zilveren medaille jongens U20. Twee teams die op verschillende manieren indruk maakten: de één via volwassen spel en hersteld vertrouwen, de ander via aanvallend spektakel en een halve finale die nu al tot de klassiekers behoort.

Maar het belangrijkste signaal kwam achter de medailles vandaan: een jeugdopleiding die structureel talent aflevert, een staf die jaar op jaar investeert in ontwikkeling en spelers die het internationale podium aankunnen.

In Praag was zichtbaar dat de Nederlandse rugbypyramide werkt, van jeugdselecties tot Delta en hoger.

Dank aan de staf
Achter het succes van de jongens U18 en jongens U20 staat een groep mensen die, vaak onzichtbaar voor het publiek, elke dag zorgt dat de spelers kunnen presteren. Van coaching tot medische zorg, van planning tot fysieke begeleiding.

Rugby Nederland spreekt daarom met trots en waardering dank uit aan iedereen die dit toernooi mogelijk heeft gemaakt.

Jongens U20 – Staf:

  • Head Coach: Gareth Gilbert
  • Assistant Coach: Mathew Cripps
  • Assistant Coach: Samantha Martinez Gion
  • Assistant Coach: Mitch McGahan
  • Head of Athletic Performance: Dino Bozic
  • Physio / Team Doctor: Sebastiaan van Osch
  • Team Manager: Iemke Roos

Jongens U18 – Staf:

  • Head Coach: Alex Chang
  • Assistant Coach: Johan Hartwigsen
  • Assistant Coach: Vuga Tagicakibau
  • Head of Athletic Performance: Dino Bozic
  • Physio / Team Doctor: Bastiënne Oonk
  • Team Manager: Ralph Amelink

Algemeen Manager: Tjadde van Vondelen
Video analyse: Patrick van Gils
Media en fotografie: Anita Amelink bedankt voor de prachtige beelden die dit toernooi een gezicht gaven.