Rugby Nederland tackelt ALS de wereld uit
Rugby Nederland verbindt zich komend jaar aan Stichting ALS Nederland. Hiermee willen we aandacht vragen voor deze gruwelijke ziekte binnen onze rugbygemeenschap en geld ophalen voor wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaak en behandeling van ALS. De kick-off vindt plaats op zondag 6 september als wij, samen met rugbyers uit heel Nederland, het water in duiken tijdens de Amsterdam City Swim.
Zwem jij ook mee met Rugby Nederland?
Op zondag 6 september 2026 komt Rugby Nederland samen met rugbyclubs uit het hele land in actie tijdens de Amsterdam City Swim. Samen duiken we het water in voor één doel: ALS de wereld uit helpen. Het is geen wedstrijd, maar een positief evenement waar jong & oud samen zwemmen voor verbinding en geld ophalen.
We willen zoveel mogelijk rugbyers – spelers, coaches, bestuursleden en supporters – mee laten zwemmen. Al dertig zwemmers hebben zich geregistreerd van RFC Haarlem, AMazones, Delftsche Studenten Rugby-Club, Rotterdamse Studenten Rugby Club en ons eigen bondsbureau! De teller staat inmiddels op een mooie € 22.509, maar dat bedrag kunnen we samen verveelvoudigen.
Heb je geen eigen team? Geen probleem: iedereen uit de rugbywereld is welkom om aan te sluiten, als zwemmer of als donateur. Meld jij je nu aan als zwemmer? Dan krijg jij je inschrijfgeld à € 89,50 vergoed (mits je bij de eerste 150 aanmeldingen zit)!
Wat is ALS?
ALS is een ongeneeslijke spier- en zenuwziekte. Bij ALS sterven de zenuwcellen die spieren aansturen langzaam af, waardoor mensen steeds meer spierkracht verliezen. Uiteindelijk raken ook de ademhalingsspieren aangetast. Er is nog geen genezing mogelijk, en de gemiddelde levensverwachting na de diagnose tussen de 3 tot 5 jaar. Elk jaar krijgen in Nederland circa 500 mensen de diagnose ALS, PSMA of PLS. Onderzoek naar de oorzaken en een behandeling is daarom hard nodig, en dat onderzoek kost geld.
Bovendien geven studies aan dat professionele rugbyers gemiddeld 15% méér kans hebben op ALS, denk bijvoorbeeld ook aan Scrumbok Joost van der Westhuizen en voormalig captain van Engeland Lewis Moody. Laten we dus samen opstaan voor onze community en inzetten op een betere behandeling voor onze teamgenoten. ME | WE.
Waarom juist nu kiezen voor het goede doel Stichting ALS Nederland?
Rugby Nederland heeft ervoor gekozen om zich dit jaar volledig in te zetten voor ALS Nederland. Dat doen we niet zomaar: we doen het ook voor mederugbyer Pieter Zandhuis die recent de diagnose ALS heeft ontvangen. Extra wrang, want Pieter zet zich juist al 20 jaar lang in voor Stichting ALS Nederland en fondsenwerving via charity events, de Amsterdam City Swim, veilingen en meer.
Rugby loopt als een rode draad door Pieters leven. Van het Leidsch Studenten Rugby Gezelschap (LSRG) tot Rugbyclub ’t Gooi. Hij richtte samen met vrienden de Houtsche RFC op en is tegenwoordig voorzitter van RFC Haarlem. Overal waar Pieter kwam, bracht hij mensen samen en bouwde hij aan de rugbygemeenschap. Nu is het onze beurt om iets terug te doen!
Een heel jaar in actie
De City Swim is het startsein, maar niet onze enige actie om geld op te halen en awareness te creëren voor Stichting ALS Nederland. Denk ook aan collectes langs de lijn van interlands, zichtbaarheid creëren op onze kanalen en het Nationaal Rugby Centrum Amsterdam en het faciliteren initiatieven vanuit clubs zelf. Later dit jaar komt er ook nog Tackle ALS bier uit in samenwerking met de Jopen Brouwerij. Heeft jouw club een idee voor een actie? Laat het ons weten!